Skrutky pre elektrotechnické aplikácie

Skrutky pre aplikácie v elektrotechnike a mikroelektronike sú špecifické predovšetkým veľkosťou, tvarom jednotlivých súčastí, a napokon materiálovým riešením a povrchovou úpravou. Ak vyberáte vhodný typ skrutiek pre rozoberateľné spoje na elektrických spotrebičoch, drobných prístrojoch a zariadeniach automatizácie alebo priamo v elektrických obvodoch či doskách plošných spojov. V elektrotechnike a mikroelektronike sú používané prevažne skrutky menších rozmerov z kovových alebo plastových materiálov.

Charakteristiky skrutiek pre elektrotechnické aplikácie

Skrutky sa v elektrotechnike používajú nielen ako spojovací materiál slúžiaci k plošnému, líniovému alebo bodovému prepojeniu konštrukčných systémov (či už statických alebo dynamických), ale aj k zaisteniu dostatočnej konektivity. Prostredníctvom skrutiek je možné uzatvárať elektrické obvody či už napojením vodičov do kontaktného miesta (v tomto prípade sú skrutky odizolované minimálne povrchovou úpravou alebo celé vyrobené z polymérnej hmoty), alebo slúžia priamo ako predĺženie vodiča (vyrobené z vodivého materiálu). Elektrotechnické skrutky majú obvykle väčšiu plochú, guľatú či zapustenú hlavu s bežným alebo špeciálnym pohonom, tvar hlavy. Staviteľné skrutky (opatrené maticou na oboch stranách) sa v elektrotechnike využívajú v menšej miere – systémy sú prevažne riešené s veľkou presnosťou. Veľkosť skrutiek pre elektrotechniku štandardne nepresahuje 3 cm, ich aplikácia potom vyžaduje výber optimálnej veľkosti, u ktorej obvykle nie e priamo dôležitá pevnosť, pružnosť či odolnosť voči strihu, ale elektrické vlastnosti a chovanie v prítomnosti elektromagnetického poľa.

Výroba skrutiek pre elektrotechnické aplikácie

Výroba elektrotechnických skrutiek závisí predovšetkým na type výrobného materiálu. Izolačné polyamidové skrutky, ktorých veľkou výhodou je samohasivosť, sa vyrábajú vytlačovaním alebo vstrekovaním do foriem. Po vychladnutí bývajú tieto skrutku dotvarované na požadovanú presnosť závitu. Kovové skrutky bývajú vyrobené z rôznych štandardne z oceli, medi, hliníku alebo zliatin (mosadz). Pre bežné aplikácie sa skrutky vyrábajú odlievaním a následným opracovaním vrátane závitnice. Veľmi presné (obvykle oceľové) skrutky môžu byť sústružené. Najčastejší materiál, ktorý sa k výrobe elektrotechnických skrutiek používa, je oceľ v niekoľkých variantoch – nerezová, kyselinovzdorná, čiernená. Pre zlepšenie životnosti alebo zaistenie optimálnych dielektrických vlastností bývajú kovové skrutky opatrené povrchovou úpravou. Tá môže mať buď podobu kovového povlakovania vylepšujúceho predovšetkým ich odolnosť, prípadne bývajú potiahnuté polymérnou vrstvou, ktorá vedľa ochrany povrchy obmedzuje ich vodivosť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *