Ako si zabezpečiť dlhú životnosť drevenej stavby?

Máte drevenú chatu, drevodom či zrub? Určite chcete, aby vám vaša drevená stavba slúžila čo najdlhšie. Kľúčom k dlhej životnosti drevených stavieb je správna starostlivosť a pravidelné ošetrovanie dreva.

Na výrobu drevených stavieb, či už sú to záhradné domčeky, chaty, altánky ale aj zruby či drevodomy, sa využíva prevažne smrekové alebo borovicové drevo. Niektoré druhy drevín, predovšetkým tie exotické, obsahujú prírodné oleje, ktoré chránia drevo pred nepriaznivými vplyvmi počasia ale aj drevokaznými škodcami. Smrekové a borovicové drevo tieto vlastnosti nemajú. Práve preto je dôležité dopriať im o to viac starostlivosti. Drevo samo o sebe je organický materiál, ktorý podlieha vplyvom okolia. Reaguje na slnečné žiarenie, vlhkosť spôsobenú dažďom či snehom a je citlivé na striedanie teplôt. Vplyvom týchto faktorov môže dochádzať k rôznym poškodeniam, ako je praskanie dreva, zmena tvaru dreva, napučanie, vznik plesní či húb a napadnutie dreva drevokazným hmyzom. Aby ste sa týmto nepríjemnostiam vyhli, je dôležité drevu vašej stavby zabezpečiť patričnú starostlivosť.

Prvý náter a prevencia poškodení

Ak kupujete novú drevenú stavbu, prvým krokom pri ošetrení dreva by malo byť ošetrenie dreva impregnačným náterom. Ide o náter, ktorý v sebe obsahuje biocídy, čo sú účinné prostriedky na ničenie škodlivých organizmov, ktoré by mohli napadnúť drevo. Impregnácia je náter, ktorý sa realizuje len raz, úplne na začiatku. Mal by byť nanesený v dostatočnom množstve, aby sa vytvorila chemická stena. Pred impregnáciou by malo byť drevo suché a zdravé.

Povrchová úprava dreva

Pri zabezpečovaní dlhej životnosti drevenej stavby je dôležitá aj povrchová úprava dreva. Brúsenie dreva, vyrezávanie a tmelenie poškodených častí dreva, povrchové ochranné nátery, to všetko by malo byť samozrejmosťou. Pri zrubových stavbách je dôležitý aj náter interiéru zrubu. Povrchová úprava dreva má význam aj pri obkladoch a nemala by sa podceňovať ani pravidelná renovácia obkladu na dome.

Brúsenie dreva, náter interiéru zrubu či renovácia obkladu na dome sú činnosti, ktoré nemusíte riešiť vo vlastnej réžii. Mnohokrát je výhodnejší zabezpečiť si brúsenie dreva, náter interiéru zrubu či renováciu obkladu na dome prostredníctvom firmy, ktorá sa špecializuje na povrchové úpravy dreva a drevených stavieb či renovácie drevodomov, zrubov a drevených stavieb. Laické oko totiž niekedy nespozoruje nedostatky či počiatky poškodení tak, ako oko profesionála. Brúsenie dreva je počiatočným krokom pri renovácii drevených stavieb. Najprv sa totiž musia zbrúsiť všetky staré nátery. Následne sa drevo kontroluje a odstraňujú sa a opravujú prípadné poškodenia. Ak je drevo napadnuté škodcami, plesňami či hubami, daný kus dreva sa vyreže a chýbajúca časť sa vyplní tmelom. Po tomto kroku nasleduje nanesenie ochranného povrchového náteru na drevo, akým je lazúra či krycia farba. Pri zrubovej stavbe je proces o čosi iný a treba myslieť aj na náter interiéru zrubu. Ak máte drevený obklad, renovácia obkladu na dome by mala byť tiež samozrejmosťou, aby sa zabezpečila odolnosť a trvácnosť dreva obkladu.

Pri zvyšovaní životnosti drevených stavieb je kľúčovým aspektom správna starostlivosť. Vďaka nej sa zvýši odolnosť dreva voči poveternostným podmienkam a drevokazným škodnom. Ak chcete, aby vám vaša drevená stavba slúžila čo najdlhšie, potom by ste nemali podceňovať pravidelnú starostlivosť, ochranu dreva a renováciu starých či poškodených častí dreva či drevenej stavby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *