Servis a renovácia starých okien – riešenie revitalizácie a zvýšenia ich efektívnosti

renovacia okien

Uvažujete o renovácii vášho domova, aby ste mu dali nový a svieži vzhľad? Všetko začína starými a opotrebovanými oknami. Okná sú neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti, umožňujú prirodzenému slnečnému žiareniu osvetliť každý kút vášho domu či bytu a zároveň poskytujú výhľad von. Postupom času však môžu okná začať praskať, erodovať či stratiť svoje izolačné vlastnosti, čo môže znepríjemniť pobyt v domácnosti a môže priniesť aj vyššie účty za spotrebu energie.

Od stavu a kvality okien závisí aj kvalita domáceho prostredia. Na životnosť okien vplýva niekoľko faktorov, ako sú poveternostné podmienky, ktorým sú okná vystavené, ale aj druhy materiálov, z ktorých sú vyrobené či spôsoby, ako sa s oknami manipuluje. Najčastejšími poškodeniami na oknách býva práve nedostatočné tesnenie, poškodenie okenného rámu či rozbité sklo. Tieto poškodenia však majú dôsledky jednak v znížení kvality ovzdušia v domácnosti ale aj zvýšenia energetických nákladov. Nedostatočné tesnenie môže spôsobiť hromadenie nadbytočnej vlhkosti, čo môže mať za následok vznik plesní. Plesne v domácnosti môžu zapríčiniť rozvoj dýchacích ťažkostí, vznik či zhoršenie alergií či astmy. Zároveň, ak okná prepúšťajú teplo, odrazí sa to aj na zvýšených účtoch za energiu.

Renováciou k efektivite

Renovácia starých okien je perfektný spôsob, ako nielen dať vášmu domovu nový vzhľad, ale aj zvýšiť ich efektívnosť, čo sa z dlhodobého hľadiska odrazí nielen na zdravej klíme v domácnosti ale aj ušetrených peniazoch. Pre každého majiteľa domu či bytu je dôležité pochopiť, že pravidelná údržba a servis okien môžu prispieť k zlepšeniu ich funkčnosti. Tiež pomôžu vyhnúť sa výmene okien, ktorá je často omnoho nákladnejšia, než renovácia starých okien. Prostredníctvom pravidelných kontrol a opráv, ktoré servis okien zahŕňa, tak zabezpečíte správnu funkciu vašich okien a znížite náklady na energie zabezpečením optimálnej tepelnej izolácie.

Tip: Ak máte doma veľmi staré okná, potom by ste mohli zvážiť ich výmenu. Jedným zo spôsobov, ako zlepšiť efektivitu vašich okien, je aj ich modernizácia z jednoduchých okien na dvojité. Dvojité okná majú dve tabule skla so vzduchovou medzerou medzi nimi, vďaka čomu lepšie izolujú váš domov. Ak máte staršie okná, ktoré sú náchylné na hnilobu, potom servis okien a opravárenské služby môžu výrazne prispieť k oživeniu ich výkonu.

Pozor na drevené okná

Pravidelný servis okien je obzvlášť dôležitý pokiaľ doma máte drevené okná či eurookná. Renovácia eurookien by sa mala realizovať pravidelne, pretože drevo v porovnaní s napríklad plastom môže viac podliehať poveternostným vplyvom, najmä vlhkosti. Renovácia eurookien tak zabezpečí vyššiu odolnosť a tým predĺži ich životnosť. 

Pri renovácii vašich okien je nevyhnuté vybrať si profesionálne služby, ktoré poskytujú špecializovaný servis okien. Renovácia starých okien by mala byť realizovaná odborníkmi, ktorí dokážu odhaliť nedostatky či problémy vo funkčností okien ešte v ich počiatku a opraviť ich predtým, než sa rozvinú do komplikovanejších poškodení. Pri výbere firmy na servis okien si overte referencie a informujte sa vopred o daných službách. Každý spoľahlivý poskytovateľ servisu a opravy okien by vám mal vedieť zodpovedať vaše otázky a tiež vás informovať o požadovaných nákladoch.

Správna údržba, servis a renovácia starých okien môže pomôcť znížiť spotrebu energie vašej domácnosti, čo z dlhodobého hľadiska vedie k výrazným úsporám na vašich účtoch za energie. Uistite sa, že ste si vybrali spoľahlivú okennú službu, ktorá ponúka renovačné služby, ktoré vyhovujú vášmu špecifickému typu okna, či už sú to staršie jednosklové okná alebo drevené eurookná. So správnymi profesionálnymi službami môžete dosiahnuť krásne, efektívne a energeticky úsporné okná, ktoré vydržia roky.