Ako sa prihovárať bábätku

Bábätká sú, samozrejme, veľmi milé a pri pohľade na nich má každý okamžite potrebu sa s nimi maznať, šušľať, vydávať rôznorodé zvuky, robiť grimasy či akokoľvek zaujať jeho pozornosť. Je to prirodzené a len veľmi ťažko by sme to dokázali švihnutím čarovného prútika zmeniť. Je to ale prospešné pre dieťa a pre jeho ďalší vývoj? 

Ako sa prihovárať bábätku?

Prihovárať sa milo vám nemôže nikto zakázať, no je vhodné kontrolovať sa. Príliš mnoho detských výrazov a skomolenín môže byť skôr až na škodu. Žiadne dieťa sa nenaučí rozprávať samo od seba, a preto zbytočne neodkladajte kontakt dieťaťa s „naším“ jazykom dospelákov. Cieľom je pripraviť v priebehu troch rokov dieťa do škôlky a súčasťou tejto prípravy je aj schopnosť rečového prejavu. Čakať, že ho to naučí pani učiteľka v škôlke nie je práve najlepšie zmýšľanie. Ponúkajte svojmu bábätku čo najviac básničiek, riekaniek a pesničiek. Omieľajte, doslova, stále to isté. Verte tomu, že o chvíľu za vami príde dieťa samo a odrecituje všetko rad radom. Výborný spôsob komunikácie je pomenovať dieťaťu všetko, čo vezmete do ruky, každý svoj pohyb alebo činnosť. 

Vzťah otca k dieťaťu

Otec zohráva v živote bábätka dôležitú úlohu. Ak je otec dostatočne angažovaný v oblasti emócií, potom má dieťa dobrý základ pre svoj priaznivý vývin. Vzťah otca k dieťaťu sa líši podľa toho či máte syna, alebo dcéru.  Syn sa od otca učí role otca a manžela. Dcéra prostredníctvom otca buduje svoj náhľad na mužov. Vplyv otca sa odzrkadlí neskôr v jej manželstve. 

Keďže matka nosí dieťa deväť mesiacov pod srdcom, jej vzťah s bábätkom sa zásadne líši. Je prirodzený, vzniká okamžite, matka reaguje na bábätko vždy a venuje mu všetku svoju pozornosť. Dojčenie takisto posilňuje vzťah matky a bábätka. Je to intímna chvíľka, ktorú si užívajú len oni dvaja. Vzťah otca k dieťaťu sa buduje, dieťa si musí otcovu pozornosť získať.  

Vždy sa je čo naučiť

Bábätko sa vyvíja nepretržite, učí sa každý deň a mnoho vecí, ktoré pôsobia banálne nakoniec zásadne ovplyvňujú jeho budúcnosť, emočnú aj psychickú. Často si mamičky pomáhajú orientovať sa v problematike tak, že si zakúpia magazín pre mamičky. Dočítajú sa v ňom o mnohých zaujímavých veciach, medzi ktorými sa určite objaví aj téma vzťahu otca a dieťaťa, dojčenie, strava, vplyv starých rodičov, príchod súrodenca a pod. Magazín pre mamičky sa môže stať zároveň formou relaxu, keď už detičky spinkajú.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *