Ortorexia, posadnutosť zdravou výživou

Mám staršiu sestru, ktorá mala odmalička zdravotné problémy. Liečila sa na astmu a v detstve mala nábeh na epilepsiu, našťastie sa jej nikdy nepotvrdila. Každopádne ešte počas strednej školy sa jej často stávalo, že nečakane odpadávala. V dospelosti sa jej to našťastie postupne upravilo.  Každopádne zdravíčko jej dalo zabrať.

Keď sa jej narodilo prvé dieťa, začala kvôli tomu, aby bolo zdravé a malo pevný zdravý základ do celého života, riešiť zdravé stravovanie. Začalo to bio stravou a tiež ekologickým uvažovaním, v skratke samý bio čaj a eko plienky. Bohužiaľ pri bio-eko spôsobe života a stravovaní to neostalo. V dnešnom preinformovanom svete je informácií viac než dosť a pohľady na zdravé stravovanie sa veľmi líšia. Existujú rôzne stravovacie filozofie a moja sestra v snahe nájsť pre seba, svoju dcéru a manžela to najlepšie, vyskúšala skoro všetky. Od stravovania podľa krvných skupín cez paleo, raw, nízkosacharidovú, vegan… Hľadala v nich svoju cestu, ale keďže niektoré sa navzájom vylučovali, stála na mieste a nevedela kam sa pohnúť. Stávalo sa, že stále pred chladničkou a netušila, čo si má dať jesť a hlavne, čo dať jesť svojim deťom, keďže medzičasom sa jej narodilo už druhé dieťa tento krát syn.

Po niekoľkých rokoch trápenia pochopila, že má skutočný problém. Zdravú stravu riešila 90 percent svojho času, bola s tým až ako keby posadnutá. Na radu rodiny a manžela, ktorý sa o ňu už skutočne začínali báť, navštívila odbornú pomoc, lekára a aj psychologičku. Zistili, že trpí ortorexiou, a teda patologickou posadnutosťou zdravou výživou. Ide o novodobý stravovací problém, nazývaný tiež stravovací terorizmus. Začali to s ňou postupne riešiť a postupne sa to zlepšuje. Momentálne je to v celkom umiernenej fázy, ale ako sama vraví, niekedy ju pochytí nečakaný neovládateľný záchvat, v ktorom je schopná hodiny vyhľadávať na internete zas nové zásady zdravého stravovania.

Ako sama hovorí veľmi jej pomohol návrat do práce, kde sa na plno venuje svojmu koníčku, ktorý je aj jej zamestnaním a navrhuje realizácie interiérov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *