Financie mladej rodinky

Mladá rodinka dnešnej doby sa musí obracať a má pred sebou zase iné výzvy ako generácie našich rodičov či starých rodičov. Za predošlého režimu dostal každý k práci byt. Slušný byt. Dnes keď chcete slušne bývať, tak ste buď v predraženom podnájme alebo si na seba ušijete hypotéku.

V každom prípade to znamená, že ak chcete slušne žiť, musíte dobre zarábať. Ak ste mladý pár, kde obaja zarábajú, je dobré urobiť si rezervu. Keď to potom ostane len na mužovi a žena ide na materskú, vedia financie pekne potrápiť mladú rodinku.

Typický príklad normálne zarábajúceho muža je 1000€. Materská priemerne predstavuje okolo 200€. Predstavte si že 600€ z toho tvorí hypotéka a platby za byt. Trojčlennej rodinke ostane 600€ mesačne, aby poplatila paušály, internety, káblovky aby vyžila a keď k tomu chce sem tam skočiť na nejaký výlet alebo si vyhodiť z kopýtka, musí každé euro trikrát poobracať. K tomu väčšie výdaje ako nový športový kočík, lyžiarska výbava či bicykel. Alebo keď chce manželka prerábku bytu, pretože sa jej veľmi páčia moderné obývačky s kuchyňou a otázka financií je na stole. Veľakrát sa potom rodinka rozhoduje či si doprajú dovolenku alebo prerábku bytu. Či si zaplatia firmu a ušetria čas alebo si všetko spravia svojpomocne. Nečakané výdaje  čakajú na každom kroku, raz za čas je potrebné vymaľovať a aj farby niečo stoja. (Malá vsuvka – odporúčam farby trnava, pomer cena, kvalita a výkon – najlepšie na trhu).

Mladá rodinka sa jednoducho musí vedieť obracať. Hlavne ak má na krku hypotéku. Je skvelé ak má rodina to šťastie, že po niekom zdedila dom a zarobené peniažky môže využívať len na bežné útraty. To sa potom lepšie šetrí na dovolenky. Samozrejme aj v takom dome čakajú nečakané výdaje na nutné opravy, ale určite sa to však nevyšplhá na milióny na rozdiel od panelákového bytu v meste.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *