Trendy v obliekaní

oblecenie

Trend. Čo to vlastne znamená? Od čoho sa to odvíja? Ako je možné, že v určitej dobe je niečo trendy a v inej sa to zmení a to, čo bolo včera trendy je dnes úplne nevkusné a zajtra sa to opäť vráti do módy? Súvisí to s nejakým kultúrnym alebo historickým nastavením spoločnosti alebo sú to len výmysly módnych návrhárov.

Myslím, že na každej  strednej škole boli vždy takzvané „trendsetterky“, čo znamená dievčatá, ktoré udávali trendy. Väčšinou to vyzeralo tak, že si obliekli niečo, čo nik iný dovtedy nenosil a bolo to celkom odvážne. Od mrkvových nohavíc v dobe, keď sa nosili twisťáky až po smiešne obrázky či nápisy na tričkách vtedy, kedy trendy boli len čisté tričká bez dizajnu. Pamätám si dobu kedy na našej strednej škole boli najviac cool tričká s absurdnými názvami ako ružová veverička, dom na kľúč, telefón na ruby či alkohol online.

Doba v ktorej žijeme sa v módnom priemysle označuje za modernú dobu v ktorej sa do módy vracajú jednotlivé štýly predchádzajúcich období, rôzne sa kombinujú či striedajú. V minulosti bol vkus a trend viac presný a v určitej dobe zodpovedal určitým kritériám.

Zaujímavosti z dejín módy:

  • Ak beriem módu ako vnímanie krásy všeobecne, v praveku boli „trendy“ bacuľky, ženy boli vždy vyobrazované ako bohyne vtedy, keď mali pár desiatok kíl navyše.
  • Zaujímavým trendom v obliekaní boli napríklad aj šľachtické časy, kedy bolo neslušné odhaľovať lýtka, na druhej strane nad kúskom poodhalenej bradavky sa nikto nepozastavil.
  • Oblečením sa vždy rebelovalo. Pred pol storočím stačilo svoje nesúhlas s nastaveným režimom vyjadriť tým, že ste sa s rukami vo vreckách opreli o pouličnú lampu a mali ste na sebe oblečenie ktoré neodpovedalo vtedajším módnym konvenciám. Dnes je to už trochu ťažšie, pretože rebelské oblečenie sa nejakým spôsobom stalo módnym. Stále sa to však dá a hlavne prívržencov rôznych hudobných subkultúr ľahko poznáte podľa oblečenia.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *