Ako postupovať pri kúpe ojazdeného auta?

Kúpa automobilu je dôležité rozhodnutie, ktoré vyžaduje veľa rozvahy a premýšľania. Kúpa nového automobile však nie je tak náročná a zložitá, ako kúpa ojazdeného automobilu. Predsa len, záruka daná výrobcom vo vás vyvoláva určitý pocit istoty, že riešenie prípadných problémov, ktoré nemuseli byť napísané vo vašom mesačnom horoskope spadá na jeho ramená. U ojazdených vozidiel tomu tak nie je, preto je dôležité, aby ste dávali väčší pozor. Zvlášť vtedy, ak ste napr. zo západného Slovenska a kvôli ojazdenému autu si musíte rezervovať ubytovanie v Poprade.

Typ vozidla

Pred samotným začatím skúšobnej jazdy po autorizovaných predajniach alebo autobazároch, si urobte dôkladný monitoring, ktorý typ vozidla bude pre vaše potreby najvhodnejší.

Nezabudnite si dôkladne zvážiť:

– na aké účely automobil kupujete,
– aké sú vaše nároky a požiadavky na kapacitu úložného priestoru vozidla,
– ako ste skúsený vodič a ako významnú úlohu pre vás hrajú jazdné vlastnosti vozidlá
– sumu, ktorú ste ochotní a schopní za vozidlo zaplatiť

Iste, že nebudete kupovať kabriolet, keď máte v úmysle v automobile voziť, deti, psy, rodinné nákupy pod. Ani v prípade, že vám mesačný horoskop radí, aby ste zmenili svoj štýl. Na druhú stranu si nebudete kupovať vozidlo s nízkym obsahom motora, keď ho potrebujete pre časté a dlhšie cesty.

Ponuka

Než začnete navštevovať autorizované predajne a autobazáre, starostlivo si prejdite ponuku na internete a urobte si základný monitoring ceny vozidla, pre ktoré ste sa rozhodli. A to skôr, ako vycestujete a budete si rezervovať ubytovanie v Poprade.

Tiež si prečítajte rôzne diskusné fóra a recenzie na vami vybraný typ automobilu. Rady a poznatky skúsených majiteľov vám môžu pomôcť predísť prípadným komplikáciám pri kúpe zlého a kazivého typu vozidla.

Predajca

Ak ste našli vhodné auto, overte si predajcu, ktorý auto predáva. Základný monitoring na internete nie je nikdy na škodu. 

Skúšobná jazda

Rozhodne nepodceňujte skúšobnú jazdu. Počas nej môžete rozpoznať celý rad skutočností, ktoré z úst predajcu nemusíte počuť. Odporúčame, aby ste si so sebou vzali ako doprovod niekoho skúsenejšieho, kto je schopný počas krátkej prehliadky a skúšobné jazdy rozpoznať stav vozidla.

Počas skúšobnej jazdy skúšajte citlivosť radiacej páky, stav spojky, zvuk motora a stav bŕzd. Predajca by vám mal umožniť kompletnú prehliadku automobilu vrátane prehliadky podvozku.

Vzhľad

Dôležitý je tiež vzhľad auta – stav laku, škrabance, odreniny a pod. Ten vám mnohé o stave a minulosti vozidlá napovie.

Pamätajte, že vzhľad auta nie je zďaleka to najdôležitejšie kritérium, ktoré by pre vás malo byť rozhodujúce. Aj pod krásnou škrupinou sa môže schovávať časovaná bomba v podobe poruchového a takmer nepojazdného ojazdeného vozidla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *