Ako postaviť altánok

Postaviť altánok nemusí byť až také ťažké. Ak máte k dispozícii dobrý plán a máte nejaké zručnosti, tak to zvládnete aj sami. Postavenie dreveného altánku je komplexný projekt, pri ktorom potrebujete kvalitné nástroje a materiál.  Za pomoci dobrého návodu nemusíte byť profesionál ani využívať služby profesionálnych dodávateľov. Ak navyše nedisponujete veľkým rozpočtom, ale disponujete chuťou, tak stačí zvládnuť základné techniky opracovania a spracovania dreva a čoskoro sa môžete tešiť z nového altánku.

altanok

Najdôležitejšou úlohou pri stavbe altánku je výber plánu a dizajnu. Výber dizajnu je skutočnou výzvou, pretože existuje veľmi veľa tvarov, farieb a štruktúr. Najčastejšie sa altánky stavajú z dreva. Iným variantom môže byť kov alebo hliník. Na začiatku by ste si mali spísať funkcie, na ktoré má altánok slúžiť. Takisto si zapíšte rozpočet, aby vás nič neprekvapilo. Altánky sa najčastejšie stavajú z borovicového a smrekového dreva. Tieto materiály sú odolné voči poveternostným podmienkam a drevo sa ľahko spracováva aj pre laikov. Výber materiálu je obzvlášť dôležitý. Zistite si, koľko dreva potrebujete a koľko stojí. Drevo bude potrebné natrieť náterom a tieto nátery opakovať v pravidelných intervaloch, aby ste ho ochránili a vydržalo vám čo najdlhšie.

Dôležité je nezabudnúť, že altánky by mali stáť na pôdoryse. Je možné postaviť altánok aj bez pôdorysu, ale kvôli stabilite sa to neodporúča. Ideálne je vytvoriť betónové stĺpy, do ktorých sa vložia kovové kotvy. Pred vložením skrutiek sa stĺpiky musia zarovnať tak, aby altánok nebol krivý.

Pri výbere vhodného miesta pre váš altánok zvážte viacero faktorov. Jedným z nich je to, kde vychádza a zachádza slnko. Iným môže byť výhľad z altánku. Ak chcete v altánku grilovať, tak by mal byť v blízkosti kuchyne.

Po ukotvení pôdorysu začnete stavať podlahu. Vyložíte ju drevom. Začnite inštaláciou obvodových nosníkov a pokračujte vkladaním stredových. Ako druhé sú podstatné hlavné (nosné) stĺpy – pri štvorcovom altánku sú to štyri stĺpy – v každom rohu jeden. Medzi každé dva nosné stĺpy vložte ešte jeden. Čiže nosných stĺpov by malo byť spolu osem. Strechu pokrývate úplne nakoniec.

Altánky majú využitie ako v lete, tak aj v zime. Závisí od konštrukcie a dekorácií, aké miesto si z altánku vybudujete. Je to miesto, kde sa musíte cítiť dobre a má slúžiť na oddych, ale aj na zábavu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *