Je vo vašom okolí manipulátor?

manipulation

Manipulácia, emočné vydieranie alebo nepríjemný nátlak. Sú pre vás tieto slovné spojenia či slová známe? V ostatnej dobe som sa o túto problematiku začala trochu viac zaujímať a bolo mojím veľkým prekvapením, keď som zistila, že veľa mojich známych má s manipuláciou či emočným vydieraním osobnú skúsenosť.

Úplne najčastejšie sa tento jav objavuje na pracovisku, kde nadriadený používa na svojich zamestnancov spomínané tieto neetické a nemorálne manipulačné metódy. Používa ich ako prostriedky na dosiahnutie „toho svojho“, často krát proti slobodnej vôli zamestnancov respektíve rozpore ich osobnými slobodami a právami. Nie zriedka mi boli spomínané situácie, kedy boli zamestnanci pod emočným nátlakom nútení ísť do práce, napriek vysokým horúčkam či inak nepriaznivému zdravotnému stavu a podobne.

Myslíte, že pravdepodobne máte tiež čo do činenia s manipulátorom na vašom pracovisku, vo vzťahoch alebo v rodine? Keď budete čítať ďalej, snáď narazíte na pár dobrých rád.

Manipulátor spôsob komunikácie a riešenie konfliktov, je vyvolávanie pocitu viny. Veľa obetí prepadne tým najrýchlejším spôsobom ako tento pocit viny zahnať, prejedanie sa, fajčenie, nočné objednávanie na stránkach alkohol online. Nič z toho však nefunguje. Tu vám ponúkame 3 body, ktoré by vám mohli priniesť riešenie.

  1. Úplne najdôležitejšie, je uvedomiť si, že osoba s ktorou máte problém s vami skutočne manipuluje. Býva ťažké priznať si to, je možné že danú osobu máte radi, alebo si nedokážete priznať, že by ste so sebou nechali takto zaobchádzať…
  2. Úplne najlepšie riešenie je, prerušiť s ním kontakt. Nemusí to byť vôbec ľahké. Môže to napríklad znamenať odísť z práce, ktorá vás veľmi baví a máte problém len so šéfom.
  3. Možnosť, ktorá na prvý pohľad vyzerá veľmi jednoducho, ale v skutočnosti vyžaduje veľmi veľa vnútornej sily je proste nenechať sa. Byť si vedomí svojich povinností, ale aj práv a citové vydierania a podobné manipulačné prostriedky mu nežrať.

Držíme palce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *